Tudástár
Mit érdemes tudni a Otthonfelújítási Támogatásról?
Az állam a feltételek megléte esetén kifizeti a költségek 50%-át, maximum 3.000.000 forintot, melynek a fele munkadíj, a másik fele anyagköltség lehet. Ez azt jelenti, hogy akár 6.000.000 forintos felújítási költséggel is lehet tervezni. Az így folyósított összeg vissza nem térítendő támogatás, tehát nem kell visszafizetni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a tulajdonos, az igénylő megelőlegezi a felújítási összeget, amely természetesen lehet hatmillió forintnál több is, de a támogatás csak hatmillió forintig adható.
A számlákat össze kell gyűjteni a vállalkozóktól a munkadíjról és anyagköltségekről. A felújítás során a felmerülő anyagköltség és munkadíj is elszámolható fele-fele arányban, tehát másfél millió forint anyagra másfél millió forint munkadíjra.
A visszatérítést a Kincstár által üzemeltetett elektronikus felületen, vagy formanyomtatványon keresztül lehet igényelni. Ez utóbbit személyesen valamelyik kormányablaknál lehet beadni, vagy postai úton beküldeni. A támogatás csak egy alkalommal vehető igénybe azokra a felújításokra lehet igénybe venni, amelyeket 2021. január elseje után kezdtek el, és 2022. december 31-ig kell benyújtani. A kivitelezővel szerződést kell kötni, a számlákat össze kell gyűjteni és a Kincstár 30 napon belül, a beérkezés sorrendjében dönt a támogatás összegéről.
Kik vehetik igénybe a támogatást?
Azok a házas vagy élettársak, aki legalább egy gyermeket nevelnek – a 12 hetes magzattól a 25 éves gyermekig, ha együtt él a családdal – azonos lakhellyel rendelkeznek és ott életvitel szerűen együtt élnek. Az elvált szülők megoszthatják egymással a támogatást, amennyiben egyenlő arányban viselik (közös gyermekfelügyelet) a gyermek nevelésének költségeit, feladatait, kötelezettségeit. További feltétel, hogy az igénylő(k) az ingatlanban minimum 50%-os tulajdonrésszel rendelkezzen, és legalább egy éve folyamatosan és életvitel szerűén ott éljen, rendelkezzen egy éves társadalom biztosítási jogviszonnyal és a NAV-nál ne legyen nyilvántartott köztartozása.
Mire alkalmas az Otthonfelújítási Támogatás?
- Fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése.
- Tető cseréje felújítása, szigetelés.
- Víz, csatorna, elektromos, gáz – közműszolgáltatás bevezetése kiépítése, cseréje.
- Fürdőhelyiség, WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel.
- Napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje.
- Térburkolat készítése, cseréje.
- Beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése vagy cseréje.
- Klímaberendezés beépítése, cseréje.
- Égéstermék elvezető építése, korszerűsítése.
- Gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása.
- A lakással azonos ingatlan nyilvántartási helyrajzi számon található épület nem lakás céljára szolgáló helyiség felújítása.
- Terasz, loggia, erkély, előtető építése.
- Kerítés építése.
- Alapozási szerkezet megerősítése.
- Épület szigetelés.
- Téli kert kialakítása.
- Belső tér felújítása.
- Külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelés vagy cseréje.
A részletes szabályokról és feltételekről itt: https://magyarkozlony.hu/…/1862b3fddd579b2c…/megtekintes
és itt: http://www.allamkincstar.gov.hu/…/Otthonfelujitas…tájékozódhat.
Általános tudnivalók:
A készülék felszerelése átlagos körülmények között 4-5 óra.
Ez 2-3 méter falon kívüli csatornában történő csövezést, és egy fal átfúrását jelenti, családi házak esetében 3-4 méter magasságig a homlokzati falra szerelt kültéri egységgel. A munkaterületet az általunk okozott szennyeződéstől mentesen, kitakarítva adjuk át.
A hatályos szabályozásnak megfelelően Telepítési Tanúsítvánnyal igazoljuk a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság felé, hogy a berendezés szakszerűen került telepítésre.
A klíma gyártója által megkövetelt garanciális karbantartási ciklusnak megfelelően értesítést küldünk az esedékesség előtt, hogy azt időben meg tudja rendelni, ne veszítse el készülékének garanciáját. link az első ingyenességhez
Zaj:
A szombati klímaszerelést kizárólag családi ház, és/vagy a szomszédokkal történő egyeztetés esetében javasoljuk.
Hol vezethető a csövezés?
Szinte mindenhol, de teherhordó falat, pillért és kéményt nem lehet megvésni, ilyen helyeken csak csatornában szabad elhelyezni a csővezetéket.
Szennyezés:
A munkaterületet az általunk okozott szennyeződéstől mentesen, kitakarítva adjuk át. A fúrást folyamatos porelszívás mellett végezzük, a munkaterület alatti részeket letakarjuk.
Elektromos bekötés:
Általában konnektoros bekötés a jellemző, de szükség esetén az elektromos hálózatra is kötjük, kivéve az elosztószekrénybe, azt csak ELMŰ engedéllyel rendelkező szerelő végezheti.
Teljesítmény:
A klímakészülék nem nagyfogyasztó (7-800 watt). A panellakások esetén is ritka, hogy az elektromos hálózat ne bírja el a berendezést.
Az adattáblán olvasható számok a klíma hűtőteljesítményét mutatják. Ez lakossági split klímák esetén 2,5kW – 3,5kW – 5kW, ez nem az áramfelvéte, ez a készülék hűtőteljesítménye.
Az inverteres klímák hűtési módban 300-700 wattos (a porszívó kb. 400-1000w) fogyasztással, és 3-4 amper áramerősséggel működnek, az az induló áramerősség sem több 5-6 ampernél, mert 2015 óta már az inverteres készülékeknél induláskor nincs nagy áramfelvétel. Fűtési üzemmódban a fogyasztás 900-1200 watt.
Normál készülékhez 10Ah-s, duál vagy triál klímához 16Ah-s kismegszakítót javaslunk.
Egy átlagos otthon esetében nincsen szükség a vezetékek vagy biztosítékok cseréjére.
Vannak készülékek, amelyeknél a hűtési teljesítményüket nem kW-ban, hanem angolszász mértékegység szerint, BTU-ban adják meg.
Az átszámításhoz egy kis segédlet:
BTU | kW | Biztosíték |
9000 | 2,5 | C10 |
12000 | 3,5 | C10 |
18000 | 5-5,5 | C16 |
24000 | 7-7,5 | C20 |
Mennyit áramot fogyaszt a klíma, milyen költségre lehet számítani?
A lakossági klímára általánosan jellemző 2.5kw- 3,5kw –os hűtési teljesítmény. Mint már említettem, ez nem az áramfogyasztást jelőli. A készülékeken, vagy csomagolásukon nem is mindeg kW-ban adják meg ezt az értéket, hanem BTU-ban (British Termal Unit) vagy MBTU–ban. A készülékeken a hűtési teljesítményen (kW, BTU) kívül található még két fontos mérőszám, amely a klíma energiahatékonyságát mutatja meg.
Ezek a SCOP és a SEER értékek. Az első a készülék fűtési, a második a berendezés hűtési hatékonyságát mutatja. Ez azt jelenti, hogy 1kW felvett villamosenergiából hány kW fűtési vagy hűtési teljesítményt tud előállítani a klíma.
Egy példával szemléltetve: A legdrágább áramtarifával és maximális teljesítményen számolva.
- A készülék egy 2,5 kW-os inverteres klíma:
- SEER (hűtési) értéke 6,1 W/W
- SCOP (fűtési) értéke 5,2 W/W
- Hűtési teljesítménye 2,5kW
- Áramfogyasztás = hűtési teljesítmény/SEER = 2,5/6,1 = 0,4kW
- Az ELMŰ-ÉMÁSZ A2-es csúcsidőszaki tarifája 42.49 Ft/kWh
- 0,4 x ~42,5 = 17 Ft. óránként a készülék költsége hűtési üzemben, maximális teljesítményen üzemelve.
- Ugyan ennek a készüléknek az áram fogyasztása fűtési üzemmódban:
- Áramfogyasztás = hűtési teljesítmény/SCOP = 2,5/5,2 = 0,5kW
- 0,5 x 42,5 = 21 Ft. óránként a készülék költsége fűtési üzemben, maximális teljesítményen üzemelve.
Napi 10 órás üzemben ez napi 170 illetve 210 Ft. költséget jelent. Havi szinten nyáron 3500 télen 4300 forinttal növeli meg a villanyszámlánkat.
Mekkora teljesítményű klímát válasszunk?
Alapvetőn a helyiség, a hűtendő vagy fűtendő légtér nagysága az egyik meghatározó tényező, de csak az egyik.
Ezen túl a helyiség hőterhelésének az ismerete elengedhetetlen tényező a megfelelő teljesítményű eszköz kiválasztásában.
Ilyen elemek:
- Mekkora hőmérséklet különbséget szeretnénk megvalósítani
- Milyen az épület tájolás, a falakat érő napsugárzás intenzitása, ideje
- Az ablakok mérete
- Az ingatlan elhelyezkedése, városi vagy vidéki környezet.
- Van-e árnyékolás-technikai eszköz
- A helységben lévő eszközök hőkibocsátása
- A tető felől érkező hőterhelés nagysága
- A határoló falak szigetelés
- A helységben állandó jelleggel tartózkodók létszáma
Átlagos hőterhelésre számítva ökölszabályként elmondható:
Hűtőteljesítmény (BTU/kW) | Ajánlott m2 |
7000BTU / 2,1kW | 20 m2 alatt |
9000BTU / 2,6 kW | 8-30 m2 |
12000BTU / 3,5kW | 30-45 m2 |
18000BTU / 5kW | 45-60 m2 |
24000BTU / 7kW | 60-90 m2 |
Garancia
Szerelési garancia:
Hűtőközeg szivárgásra az általunk szerelt kötéseknél, konzolra, az elektromos bekötésre 5 év garanciát vállalunk, abban az esetben, ha évente minimálisan egyszer ellenőrizni tudjuk a készüléket.
Készülék garancia:
A készülékekre általában öt év garanciát ad a gyártó, forgalmazó. A kötelező karbantartás elmaradása esetén az ügyfél nem tudja érvényesíteni sem a klíma garanciáját, sem a szerelési garanciát.
A karbantartásról számlát adunk, aminek a másolatát kéri tőlünk a gyári képviselet, amennyiben garanciális javítást kell elintéznünk a berendezésre. Így ezeket a számlákat is érdemes megőrizni a gyári dokumentációval együtt!
Tud nekünk segíteni:
- Közösképviselők beleegyezésének megszerzésével
- Szomszédok tájékoztatásával
- Szükség esetén hatósági engedélyek beszerzésével
- A megfelelő nagyságú munkaterület biztosításával
- Városi környezetben parkolóhely foglalásával
- A falban futó vezetékek nyomvonalának ismertetésével
- Betonáthidalók, vasalatok helyének azonosításával
- Gyermekek távoltartásával a munkaterülettől
KLÍMATECHNIKAI ALAPFOGALMAK
SPLIT Klíma:
Lakossági felhasználású klíma berendezés, amellyel a hőmérséklet és a páratartalom mértékét tudjuk beállítani. Egy beltéri és egy kültéri egységből áll. A beltéri egység végzi a párátlanítást és a légbefúvást, ebben van a levegő hőtartamának felvételéért felelős elpárologtató, a kültéri egységben van a kondenzátor és a kompresszor. Teljesítményük szerint van 2; 2,5; 3,5; 5,2; 7; és 10 Kw-os készülék. Kivitelük szerint lehet oldalfali klíma vagy kazettás álmennyezetbe építhető. Létezik még padlón álló, parapetes, légcsatornás kivitelű is, de ezek a klímák nem szállítanak kintről friss levegőt, csak a helyiség levegőjét keringtetik.
MULTI klíma megoldások:
Egy kültéri (multi) egységhez több beltéri egység van kapcsolva, akár különböző beltériket is tud működtetni. Bár ez a megoldás költségesebb, de gyakran alkalmazzák olyan épületeken, ahol nem akarnak vagy nem lehet több kültéri egységet telepíteni.
Inverter:
Az inverteres klímában a kompresszor egy elektronika segítségével a helyiség hőmérsékletének függvényében változtatja a fordulatszámát. Ennek előnyei a működés során, hogy mindig az optimális hőmérsékletet fújja be, ami azt eredményezi, hogy kevesebb pára csapódik le az elpárologtatón, így kevésbé szárítja a helység levegőjét, kisebb lesz a huzat hatás és kevesebb elektromos energiát fogyaszt a készülék.
COP:
A SCOP szám azt mutatja meg, hogy a készülék 1kW felvett elektromos energiával mennyi fűtőteljesítmény leadására képes. Minél magasabb ez a szám, annál jobb hatásfokú a készülék. Például ha a SCOP érték 5,0 akkor 1 kW villamos energiából 5 kW hőenergiát tudunk elvonni.
SEER:
Az EER szám azt mutatja meg, hogy a készülék 1kW felvett elektromos energiával mennyi hűtőteljesítményt termel. Minél magasabb ez a szám, annál jobb hatásfokú a készülék. Például ha az EER érték 5,0 akkor 1 kW villamos energiából 5 kW hűtésienergiát tudunk elvonni.
SCOP vagy SEER szezonális energiahatékonyság:
A SCOP és az SEER értékeket egy teljes évre mérik, ennek a mérőszámnak a megnevezése lett a SCOP vagy SEER. Mivel az energiahatékonyságot hosszú távon mérik, így pontosabb adatokat kapnak, ami azt eredményezi, hogy a rossz, kevésbé hatékony berendezéseket nem tudják felülminősíteni pl. A+++ -ra.
Kondenzvíz:
Hűtés közben a klíma beltéri egységében a szoba levegőjéből pára csapódik ki. Ezt a cseppvizet nevezzük kondenzvíznek. Télen, amikor fűtésre használjuk a készüléket, akkor ez a jelenség a kültéri egységben keletkezik, itt csapódik le a kondenzvíz.
Cseppvíz szívattyú:
Lehetőség van a kondenzvíz elvezetésére akkor is, ha azt nem lehet gravitáció útján eltávolítani, kivezetni. Erre szolgál a cseppvíz szivattyú, de ezt a megoldást inkább ipari, irodai környezetben szabad alkalmazni, mert a működése zajos, otthoni környezetben zavaró lehet.
Cseppvíz elpárologtató:
Ez az eszköz oldja meg csendesen a kondenzvíz elpárologtatását, lényegében egy merülő forraló. Csendes, de többlett elektromos energiát (kb.2kw) igényel.
Hűtőközeg:
A klímák működésének alapja a hűtőközegnek egy zárt rendszerben történő halmazállapot változása.
A hűtőközegeket tévesen gázoknak nevezik. Tárolás közben (palackban) folyadék és gőz elegye található; ennek a neve a hűtéstechnikában: nedves gőz. Az anyagok csak a kritikus pont felett viselkedhetnek gázként. Üzem közben a hűtőközeg gőz állapotban van.
Alapszerelés:
Szendvics szerelés: