Karbantartás/ Tisztítás
Készülék tisztítása:
A karbantartás, tisztítás ismétlődése függ a működési környezettől, az üzemmódtól és a használat gyakoriságától.
A karbantartás légszennyezett környezetben különösen fontos. Poros, füstös helységek, konyhai környezet, de akár a kutyák, macskák jelenléte is okozhat többlet terhelést. Természetesen a sűrűbb, egész éves hűtés-fűtés esetén is javasoljuk, hogy évszakváltáskor, évi négy, de minimálisan két alkalommal tisztíttatni, fertőtleníteni, karbantartani a készüléket.
Ha átlagos lakókörnyezetben csak nyári hűtésre és télen kiegészítő fűtésre használjuk a készüléket, akkor az évi egy alkalommal történő tisztítás is elegendő, ez új készülékek esetében garanciális feltétel is, ezért őrizze meg a karbantartásról kiállított számlát.
Klímakészülék beltéri egységének fertőtlenítését gondos tisztítás előzi meg. Ennek hiányában növekszik a Legionella bakteriális fertőzésének lehetősége.
Fontos a kültéri egységek tisztítása, vegyszerrel és magasnyomású mosóval, ennek elmaradása csökkenti a készülék hatékony működését, többlet energiát igényel, meghibásodást okozhat.
Karbantartás folyamata:
- Áramtalanítás
- Burkolat lebontás
- Szűrők, légterelők eltávolítás
- Ventilátor kerék kiszerelés
- Ezen egységek tisztítószeres mosása
- Cseppvízcső és tálca tisztítás, fertőtlenítés
- Hőcserélő tisztítás, gombaölővel való kezelés
- Összeszerelés
- Elektromos kötések ellenőrzése
- 30 perces üzemeltetés
- Funkció ellenőrzés
- Ki és belépő levegő hőmérsékletének mérése
Kültéri egység jegesedése:
Karbantartási, üzemeltetési kérdés a kültéri egység jegesedése, leolvasztása is.
Fűtési üzemmódban ez természetes jelenség. A készülékek legtöbbje ezt automatikusan kezeli. Ilyenkor a rendszer rövid időre átkapcsol hűtési üzemmódba a ventilátorok mozdulatlansága mellett. A beltéri egység légterelői lezárnak, némi kattogó hangot észlelhetünk, majd a rendszer leolvasztja a kültéri egységre fagyott havat, esőt.
Néha, nagy havazásban az emberi beavatkozást nem lehet elkerülni, ekkor a kültéri egységre hullott hótól a készüléket meg kell tisztítani.
Javítás:
Kisebb, a hűtőkőr megbontását nem igénylő javításokat, hibafeltárást, a helyszínen is el tudunk végezni, de a főegységek (kompresszor, kondenzátor, hőcserélő, szelepek) cseréjét csak szervízkörülmények között lehet elvégezni. Ilyenkor a készüléket le kell szerelni és javításra, vagy cserére a forgalmazónak, szakszervíznek át kell adni, különösen garanciális készülékek esetében.